Oceľové jaskyne - kultový Isaac Asimov tentoraz spojil sci-fi s detektívkou

Spojenie detektívky a sci-fi je nemožné! Práve takéto tvrdenie inšpirovalo legendárneho spisovateľa Isaaca Asimova, aby sa do tejto výzvy pustil. Tak vznikli Oceľové jaskyne, výnimočná kniha od rovnako výnimočného autora kultovej Nadácie či zbierky poviedok Ja, robot. Teraz vychádza v slovenskom preklade Patricka Franka vo vydavateľstve Lindeni.

Zaujímavé je, že Asimovovi sa do tejto témy príliš nechcelo. Námet mu navrhol redaktor prestížneho časopisu Galaxy Science Fiction Horace Gold – chcel knihu o preľudnenom svete, kde ľudskú prácu ovládli roboti – dokonca aj vyšetrovateľom vraždy je robot. Asimov mal pocit, že svojimi poviedkami tému robotov vyčerpal, lenže... Ďalší z jeho známych redaktorov John W. Campbell z magazínu Astounding Science Fiction vyhlásil, že sci-fi a detektívka sa spojiť nedajú. A to bol impulz, ktorý naštartoval Asimova a výsledkom jeho práce bol román Oceľové jaskyne.

The Magazine of Fantasy & Science Fiction o ňom uviedol, že je to najlepšie dielo, aké dovtedy Asimov napísal. Neskôr sa stal námetom rozhlasových, televíznych aj filmových spracovaní a v roku 2004 bol nominovaný na retroaktívnu cenu Hugo za najlepší román za rok 1954. „Je úžasné, ako Asimov spája svoj záujem o robotiku so záujmom o sociológiu technologicky šialeného, byrokraticky zviazaného sveta zajtrajška,“ hodnotili v magazíne Galaxy Science Fiction.

O čom román hovorí? V rozľahlých mestách pod kupolami je umelá inteligencia pod prísnym dohľadom; vo vzdialených Vonkajších svetoch však žijú kolonisti a roboti bok po boku. Na Zemi sa nájde mŕtvola vesmíranského veľvyslanca. Policajný komisár Julius Enderby poverí detektíva Eliáša Baleyho úlohou nájsť jeho vraha. Vzťahy medzi Vesmíranmi a pozemšťanmi sú však napäté, a tak Vesmírania trvajú na tom, aby Baley na prípade spolupracoval s partnerom podľa ich výberu – robotickým vyšetrovateľom R. Daneelom Olivawom. Daneel však nie je taký robot, na akého je Baley zvyknutý zo Zeme. Je na nerozoznanie od človeka a napriek trom zákonom robotiky a z nich vyplývajúcej nemožnosti spáchať zločin sa už onedlho hlavným podozrivým stáva práve Baleyho nový partner. Môže však robot porušiť tri zákony robotiky?

Sci-fi detektívka Oceľové jaskyne sa stala súčasťou nadčasovej Asimovovej série o robotoch. Odštartovala ju ikonická poviedková zbierka Ja, Robot a po nej nasledovali štyri dnes už za klasiku považované romány. Vo vydavateľstve Lindeni vyjdú postupne všetky v slovenčine. Séria obsahuje najvplyvnejšie myšlienky moderného sci-fi. Asimov zadefinoval tri zákony robotiky, ktoré dodnes ovplyvňujú pohľad na prítomnosť i budúcnosť umelej inteligencie. „Isaac Asimov bol jedným z veľkých vizionárov svojej doby. Nikdy sa nedozvieme, koľko vedcov v mnohých krajinách vďačí za svoju prvotnú inšpiráciu jeho knihe, článku alebo poviedke,“ povedal o ňom známy americký astronóm Carl Sagan.