Nenechajte sa odradiť populárnym slovom minimalizmus, táto kniha je určite aj pre vás!
Knihu Digitálny minimalizmus si bez obáv nenechá ujsť takmer nikto, kto pričuchol k minimalizmu a aspoň kúsok ho zviedol na svoje cesty. Sama som síce minimalistickým myšlienkam naklonená, ale táto kniha dá mnoho každému bežnému užívateľovi rôznych sociálnych sietí, aplikácií, hier a možno aj fanúšikom seriálov...
Nenechajte sa odradiť populárnym slovom minimalizmus, táto kniha je určite aj pre vás!
Knihu Digitálny minimalizmus si bez obáv nenechá ujsť takmer nikto, kto pričuchol k minimalizmu a aspoň kúsok ho zviedol na svoje cesty. Sama som síce minimalistickým myšlienkam naklonená, ale táto kniha dá mnoho každému bežnému užívateľovi rôznych sociálnych sietí, aplikácií, hier a možno aj fanúšikom seriálov a mnohým ďalším. Vedeli ste, že sociálne siete prispeli k vysokému nárastu úzkosti u mladých ľudí? Nuž, poďme im dať trochu na frak.
O technológiách – keď si myslíte, že sú v pohode
V zhone každodennosti si často neuvedomujeme, koľko času zbytočne pozeráme do mobilu. Že sme si e-mailovú schránku skontrolovali už päťkrát, že skrolovanie nám reálne nič moc neprináša alebo že sme sa zasekli v nezmyselnej konverzácii na sociálnej sieti. Nezvyklé nie je ani čítanie článku za článkom, pretože v dnešnej dobe sú odkazy zobrazované na mieru vašim záujmom. A keď príde reč na seriály, pozeráme epizódu za epizódou. Alebo pri počítačovej hre pokojne obsedíme do neskorej noci, aj keď za normálnych okolností by sme už dávno spali. Príde vám čokoľvek z opísaného aspoň trochu povedomé? Možno ste si to už uvedomili a posunuli sa ďalej.
Ale tiež je dosť možné, že ste si v mobile vyhľadali sekciu digitálny balans a pokúsili sa obmedziť niektoré činnosti. Funguje? Akokoľvek, aj samotné sociálne siete (predovšetkým Facebook) ponúkajú v súčasnosti veľa možností, ako si obsah na nástenke prispôsobiť (vrátane reklám). Málokto to síce poriadne využíva, ale okrem toho, že s nastavovaním strávite dosť času, prínos je len dočasný a intenzitu využívania to vo výsledku veľmi neovplyvní. Jedine, že by ste si ponechali 10 priateľov a sledovali 3 stránky. Zhruba.
O knihe – čo vám dá
Myslím, že trošku širší úvod (s miernym pohľadom do minulosti) knihe neuškodil. Iste, smartfóny pravdepodobne naozaj nevznikli kvôli tomu, aby sme k nim boli prilepení, ale človek mieni a ďalší vývoj mení. Cal Newport si ma získal už v prvej časti knihy, keď vytiahol Thoreaua a amišov. Nie, nemáte sa vrátiť do praveku, o to naozaj nejde. Ale ak ste ešte nečítali o Thoreauovej ekonomickej teórii (Viete, že to kvôli nej žil v lese?) alebo ste sa v podobnom duchu nezamysleli na základe vlastnej skúsenosti prípadne nadväzných teórií, verím, že dostanete chuť na čítanie Thoreauových kníh. A nie, nemusíte sa stať amišmi Európy, ale Cal Newport pekne rozobral, aký majú prístup k technológiám a v čom sa od nich môžeme inšpirovať. Princípy, ktoré amiši využívajú, sú nápomocné, aby sme k technológiám dokázali pristupovať rozumnejšie.
A teraz jedna nepríjemnosť. Newport vyžaduje, aby ste sa od technológií na 30 dní odstrihli. Samozrejme, ak v práci využívate počítač, potrebujete mať prístup na e-mail a podobne. Takže to neznamená, že nezapnete počítač, tablet či mobil. Ale vzhľadom na vašu profesiu si stanovíte, čo a do akej miery je jednoznačná nevyhnutnosť, kedy a a za akých podmienok to budete využívať. Teda s ohľadom na to, aby ste si v osobnej a profesionálnej rovine nezavarili na problém. Ostatné aplikácie odinštalujete a nevyužívate... Tento krok je veľmi dôležitý kvôli tomu, aby ste získali čas na iné aktivity a reálne zažili, že ste o nič neprišli. Po 30 dňoch si už oveľa jednoduchšie nastavíte, čo je pre vás reálne dôležité využívať a čo vôbec.
V tomto bode sa skrýva ešte jedna maličkosť. Je veľmi dôležité, aby ste čas, ktorý ste predtým venovali technológiám, vedeli správne vyplniť. Newport má na mysli tzv. kvalitný voľný čas, ktorý pre vás bude prínosom, potešením. Plus, je potrebné, aby ste zvládli samotu. Pretože:
„Ak sa vyhýbate samote, prichádzate o pozitíva, ktoré so sebou prináša: schopnosť vyjasniť si zložité problémy, ovládať svoje emócie, budovať mravnú odvahu a posilňovať vzťahy.“ s. 114
Kniha Digitálny minimalizmus má obrovský potenciál, aby vám obohatila život. Možno to zvládnete aj bez nej, ale ak by ste si nevedeli dať rady a začali sa v tom plantať, dajte jej určite šancu. Myslím, že je vhodná aj pre tých, ktorí si myslia, že nijaký problém s technológiami nemajú a vnímajú ich realisticky so všetkými pre a proti. Verím, že pár nových a užitočných informácií tu objavia a skorigujú svoj postoj.
Odinštalovať sociálne siete, pozrieť si len jeden nový diel seriálu v stanovenom intervale, venovať sa hrám či čítaniu správ len v určité dni a hodiny. Môže to znieť obmedzujúco, ale zároveň vám to dodá novú slobodu, nový voľný čas, ktorý môžete využiť prínosnejšie, kvalitnejšie. Cal Newport nedáva presný návod, toto odinštalujte, nastavte si to takto. Necháva to na vás, každý predsa potrebuje iné informácie, aplikácie... Ale prináša mnoho dobrých rád a tipov, ako na to a ako neuviaznuť v pasci digitálnej ekonomiky pozornosti. Plus, venuje sa tomu, ako pristúpiť k novo získanému času. A to je ďalší veľký prínos tejto knihy, okrem toho, že prestanete zabíjať čas na mobile.