Digitálny minimalizmus

Ako sa sústrediť v rušnom svete

Cal Newport

Bestseller podľa New York Times, Wall Street Journal, Publishers Weekly a USA Today!

Bestseller podľa New York Times, Wall Street Journal, Publishers Weekly a USA Today

„Newport sa snaží byť ako Marie Kondo sveta technológií: niekým so skutočným plánom, kto vám chce pomôcť uvedomiť si, ktoré digitálne aktivity váš život obohacujú a ktoré nie.“ Ezra Klein, Vox

Minimalizmus je umenie vedieť, ako veľa je akurát dosť. Digitálny minimalizmus túto myšlienku aplikuje na technológie v našom osobnom živote. Je kľúčom k sústredenému životu v čoraz rušnejšom svete.

Digitálni minimalisti sú všade okolo nás. Sú to tí pokojní, šťastní ľudia, ktorí dokážu viesť dlhé konverzácie bez kradmých pohľadov na svoje telefóny. Vedia sa ponoriť do dobrej knihy, remeselného projektu či pomalého ranného behu. Vedia si užiť čas s priateľmi a rodinou bez nutkavej potreby to zdokumentovať. Majú informácie o najnovších udalostiach, ale necítia sa nimi byť zavalení. Nemajú „strach z toho, že im niečo ujde“, pretože už vedia, ktoré činnosti im prinášajú zmysel a uspokojenie.

Teraz Newport toto nenápadné hnutie pomenúva a presvedčivo vysvetľuje, prečo je v našom technológiami preplnenom svete nevyhnutné. Bežné tipy a rady, ako napríklad vypnúť si upozornenia alebo občas si dať digitálny pôst, nie sú dostatočne dôsledné na to, aby nám pomohli opäť prevziať kontrolu nad našimi technologickými životmi, a snahy úplne sa od technológií odpojiť nám komplikujú potreby našich rodinných príslušníkov, priateľov či práce. To, čo namiesto toho potrebujeme, je premyslená metóda, vďaka ktorej sa rozhodneme, ktoré nástroje používať, na aké účely a za akých podmienok.

Na celom rade rôznorodých príkladov zo skutočného života, od amišských farmárov cez vystresovaných rodičov až po programátorov v Silicon Valley, Newport vysvetľuje bežné návyky digitálnych minimalistov a myšlienky, na ktorých sú založené. Ukazuje, ako digitálni minimalisti prehodnocujú svoj vzťah k sociálnym sieťam, znovu objavujú potešenie zo sveta „offline“, a znovu sa spájajú so sebou samým tým, že pravidelne trávia čas osamote. A potom prináša stratégie, ako tieto návyky začleniť do vášho života, počnúc procesom tridsaťdňovej „digitálnej očisty“, ktorý už pomohol tisícom ľudí, aby sa necítili tak, že ich technológia premáha, ale že ju majú pod kontrolou.

Technológie vo svojej podstate nie sú ani dobré, ani zlé. Kľúčom je používať ich na to, aby vám vo vašich cieľoch a hodnotách pomáhali, a nie nechať sa nimi využiť. Táto kniha vám ukáže ako na to.

Čítať viac
11,99 € Odporúčaná cena
V predaji

Informácie

Počet strán 264
K stiahnutiu pdf Ukážka.pdf
Dátum vydania 18.10.2019
Formát 130x200 mm
Hmotnosť 0,34 kg
Jazyk slovenčina
Originálny názov Digital Minimalism
Pôvodný jazyk angličtina
EAN 9788056613412
Vek od 15
Typ kniha
Väzba brožovaná lepená

Recenzia médii

knihcentrum.sk - Získajte kontrolu a kvalitný voľný čas

Nenechajte sa odradiť populárnym slovom minimalizmus, táto kniha je určite aj pre vás! Knihu Digitálny minimalizmus si bez obáv nenechá ujsť takmer nikto, kto pričuchol k minimalizmu a aspoň kúsok ho zviedol na svoje cesty. Sama som síce minimalistickým myšlienkam naklonená, ale táto kniha dá mnoho každému bežnému užívateľovi rôznych sociálnych sietí, aplikácií, hier a možno aj fanúšikom seriálov...
Ľubomír Jaško

Denník SME - Ako získať späť vlastný život

Sloboda od inovácií internetového veku bude nevyhnutnou podmienkou duševného prežitia. Moderný digitálny život má históriu pomerne krátku. Dynamika jeho vývoja je však taká bláznivá, že už teraz treba hovoriť o korekciách a “upratovaní” v životoch konzumentov. Všetky aplikácie a smartfónové vymoženosti sú samy osebe dobré, ich nadmiera však spôsobuje vyčerpanie a závislosti. Z nutkania kontrolov...

Autor knihy

Cal Newport

Cal Newport

Cal Newport je americký akademik a spisovateľ. Študoval informatiku na univerzite Darthmouth. Pracuje ako docent informatiky na univerzite v Georgetowne. Popri tom píše knihy, na svojom konte ich už má sedem a všetky sa stali bestsellermi. Medzi najúspešnejšie určite patrí aj titul Hlboká práca, ktorý bol preložený do viac ako 35 jazykov. Cal prispieva článkami do mnohých magazínov a novín ako The New Yorker, The New York Times či WIRED a je pravidelným hosťom rádia NPR. Vedie úspešný podcast Deep Questions.