Slušné dievčatá plačú potichu

Katarina Durica

Pred mafiou neujdeš... Drsný román autorky zo Slovenska.

Osudy troch žien z jedného paneláku sa prepletajú s všadeprítomnou mafiánskou krutovládou v Dunajskej Strede na konci 90. rokov minulého storočia.

Júlia je kaderníčka. Má zdanlivo bezstarostný život s manželom policajtom a malým synom, kým do jej salónu nevpadne Andrej. A spolu s ním aj chaos do jej súkromného života. Doteraz poznala povinnosti, no zrazu sa cíti zvláštne slobodná v prítomnosti tajomného Andreja. Keď v meste vypukne mafiánske peklo, zmätená Júlia sa snaží bojovať proti príťažlivosť, ale sila lásky je mocnejšia. Hilda býva v byte pod Júliou. Sníva o štúdiu v zahraničí a večierkoch, ale to všetko je v meste obsadenom miestnou mafiou nemožné. Teta Eržika zo siedmeho je na dôchodku a celé dni hľadá v televíznom seriáli šťastie, ktoré sa jej celý život vyhýbalo. Bezmocne sleduje, ako sa jej syn mení na krvilačného mafiána a ospalé mestečko na Žitnom ostrove sa v roku 1997 stáva synonymom hrôzy.

V deväťdesiatych rokoch bolo všetko inak. Zrazu si dokázal aj obyčajný človek zohnať značkové šaty. No zmenil sa systém a aj zákony a to využili chlapci, ktorým ešte tieklo mlieko po brade a chceli byť pánmi sveta. Surovo sa dožadovali všetkého, na čo si robili nárok – výpalné od obchodníkov a krčmárov, za denného svetla vyťahovali zbrane a vyhrážali sa nevinným, ženy a dievčatá znásilňovali bez okolkov, protivníkov topili v sudoch s kyselinou a svojich vlastných pochovávali zaživa. Celé mesto o nich vedelo. A nik sa neodvážil proti nim postaviť.

"Po uliciach sme kráčali s kamennými tvárami. Neodvážili sme sa im pozrieť do očí, len sme sklopili pohľady a pridali do kroku. Tvárili sme sa, že nič nepočujeme a nevidíme. Príbuzní z iných miest sa nás pýtali, ako dokážeme žiť v meste, ktoré drží v hrsti mafia. Nuž takto: so sklopeným pohľadom sme nič nevideli a nepočuli."

Čítať viac
16,99 € Odporúčaná cena
V predaji

Informácie

Počet strán 264
K stiahnutiu pdf Ukážka.pdf
Dátum vydania 23.9.2022
Formát 130x200 mm
Hmotnosť 0,38 kg
Jazyk slovenčina
Originálny názov Rendes lányok csendben sírnak
Pôvodný jazyk maďarčina
EAN 9788056625309
Vek od 18
Typ kniha
Väzba viazaná s laminovaným poťahom a prebalom

Recenzia médii

Ildi knihomolka - Slušné dievčatá plačú potichu

Knihu a slovenskú autorku, ktorú vám dnes predstavím radím medzi môj objav, ktorý ma veľmi príjemne prekvapil. Vôbec som od knihy nečakala to, čo som dostala. Keďže siaham skoro po všetkom, čo sa týka deväťdesiatych rokoch, bude to aj tým, že som tú dobu intenzívne prežívala kniha Slušné dievčatá plačú potichu bola jasná voľba. Tri ženy, každá iná, každá žijúca svoj vlastný život a aj napriek ...

Autor knihy

Katarina Durica

Katarina Durica

Katarina Durica (nar. 1983 v Bratislave) vyrastala v Šamoríne, študovala na Trnavskej univerzite, po ukončení štúdia dejín umenia a kultúry pracovala ako turistická sprievodkyňa na Blízkom východe a v severnej Afrike. Od roku 2009 pôsobila ako novinárka v Budapešti pre viaceré spravodajské portály. V súčasnosti žije s manželom a troma deťmi v Bruseli. Jej tretí román Slušné dievčatá plačú potichu (Rendes lányok csendben sírnak, 2018) sa v Maďarsku vypredal za 10 dní. Na jeho príprave pracovala niekoľko rokov, počas ktorých zozbierala svedectvá vyše stovky obetí, preživších aj páchateľov v Dunajskej Strede. Divadelnej adaptácie románu sa zhostilo Vígszínház, jedno z najvýznamnejších divadiel v Maďarsku. V roku 2020 jej vyšiel zatiaľ posledný román Mestské líšky (Városi rókak, pripravuje Lindeni).