,,Akú stopu zanechám na tvári svojej zeme? Budem jej ranou, alebo ozdobou?"
Ach, Kleopatra. Legenda, vládkyňa, žena, matka, priateľka, milenka, liečiteľka,... Toľko prívlastkov by sme mohli dať tejto žene aj napriek tomu, že o nej vieme málo. Možno však aj to stačí pre niektorých na vykreslenie jej osobnosti, ale ja si myslím, že netreba robiť unáhlené závery. Autorka podala jej príbeh vo svoje...
,,Akú stopu zanechám na tvári svojej zeme? Budem jej ranou, alebo ozdobou?"
Ach, Kleopatra. Legenda, vládkyňa, žena, matka, priateľka, milenka, liečiteľka,... Toľko prívlastkov by sme mohli dať tejto žene aj napriek tomu, že o nej vieme málo. Možno však aj to stačí pre niektorých na vykreslenie jej osobnosti, ale ja si myslím, že netreba robiť unáhlené závery. Autorka podala jej príbeh vo svojej verzii, ktorá zohľadňuje skutočnosti preplietajúce s fikciou. Rozprávačkou je samotná Kleopatra, jej hlas k nám prehovára z minulosti, alebo je prítomná v každom jednom okamihu? Mne sa veľmi páči autorkino písanie, poetickosť deja a samotné myšlienky, ktoré mohli Kleopatru prenasledovať. Mohla mať pochybnosti kvôli vládnutiu, súrodenecké i milenecké vzťahy mala búrlivé, sú vedomosti o niektorých jej spiknutiach a intrigách, ale aj voči nej. Niektoré sú možno vyfabulované, iné skutočné, ale chcela by som veriť všetkým jej pochybnostiam, láskam, pocitom počas vojny i materstva. Podľa mňa bola pokroková, emancipovaná, mala však strach a obavy - aj prejaviť slabosť. Och, ako sa ma tento, i keď z veľkej časti vymyslený, príbeh dotkol. Síce niektoré strany venované vojnám boli trošku rozvláčne, ale autorka podľa mňa vystihla postavu Kleopatry, aká skutočne mohla byť. Alebo je to len jej zbožné prianie? Prípadne moje? Príbeh v tejto aj dizajnovo krásnej knihe je spracovaný skvelo, miestami emotívne a ja som zaňho autorke vďačná. Vrelo vám ju odporúčam a verím, že si získa aj vás.